3 600,00 zł
56 000,00 zł
3 000,00 zł
580,00 zł
10 800,00 zł
8 800,00 zł
4 500,00 zł
3 500,00 zł
4 800,00 zł
4 000,00 zł
Odkryj na nowo świat biżuterii z korali naturalnych, które przez wieki zachwycały pokolenia. Obecnie podobnie wyrażają indywidualny styl, unikatowość. Nasze naszyjniki z korali to nie tylko biżuteria, to małe dzieła sztuki, które podkreślają twój charakter.
Koral - co symbolizuje?
Koral symbolizował i nadal jest symbolem wysokiego statusu materialnego. Wierszyk - łamigłówka językowa jakby to potwierdzała: "Król Karol kupił królowej Karolinie korale...".
Biżuteria z korala dodaje sił życiowych, odzwierciedla radość i moc osoby, która je nosi. Chroni przed anemią. Niegdyś gałązki korala czerwonego były noszone, aby chronić przed urokami :), może i dziś warto by mieć taki element przy sobie.
Korale - piękno natury w różnych kolorach
Tekst piosenki i tradycja, sprawia, że najczęściej kojarzymy barwę: "czerwone korale", jednakże natura jest bardziej wyrafinowana. Ten materiał organiczny występuje w różnych barwach, które są zależne od związków chemicznych zawartych w koralowcu, na co ma wpływ środowisko zewnętrzne (pożywienie, temperatura wody, dostęp do światła, czy odstraszenie drapieżników). Barwy korali występują od bieli, przez delikatne różowawe pastele, po wszelkie odcienie czerwieni. Najczęściej te korale pochodzą z wód Morza Śródziemnego (Corallium rubrum). Ale ktoś może zapytać, czy jest czarny koral? Tak, ten jednak pochodzi z wód strefy tropikalnej i subtropikalnej. Natura potrafi zaskakiwać! W pracowni Złoto-Orla posiadamy także biżuterię z czarnego korala.
Korale - jak powstają?
Kolonie koralowców to morskie organizmy rozrastające się w wodach przez wiele dziesiątek, setek lat tworząc rafy rozgałęzione trochę jak wachlarze lub krzaki, przypominające małe drzewka. Podstawa rafy zbudowana głównie z węglanu wapnia jest twarda jak skała - to ta część najlepiej nadaje się do szlifowania - stąd też po obróbce nazywa się w ten sposób powstałe wyroby biżuterią z korala szlachetnego.
Po czym poznać prawdziwe korale?
Podstawa koralowca po oszlifowaniu jest twarda, szklista, ma jednak drobne linie, jakby słoje drzewa, często też można zobaczyć drobne wgłębienia. Jeżeli korale są jednolite na całej powierzchni mogą okazać się imitacjami. Wtedy warto zwrócić uwagę na m.in. intensywność koloru, na twardość. Aby to dojrzeć należy powierzchnię korali obejrzeć przez szkło powiększające, lupę lub mikroskop. Podróbek na rynku jest dużo.
Jeśli koral jest miękki powstały to mimo, że powstał także z koralowca nazywany jest koralem nieszlachetnym, bo wymaga poddania takim zabiegom jak barwienie i to widać po dokładnym przyjrzeniu się. Bywa też, że bambus jest barwiony na kolor czerwony, jest on jednakże pusty w środku, a co za tym idzie lżejszy - wtedy łatwo poznać, że nie jest to koral szlachetny, a nazywany jest potocznie koralem bambusowym.
Jeżeli posiadasz koral, jednakże masz wątpliwości, czy jest autentyczny, możesz się zgłosić do naszego rzeczoznawcy na oszacowanie wartości twojej biżuterii.
Naszyjniki z korali
Najbardziej popularne są naszyjniki z korala. Przez wieki kobiety zabiegały o to, aby ich biust zdobił piękny koralowy naszyjnik. Dziś taka ozdoba jest elementem stylizacji nie tylko tradycyjnego galicyjskiego, czy krakowskiego stroju, ale przede wszystkim korale na szyję dobiera się do eleganckiej sukni, czy swetra typu golf.
Współczesne naszyjniki łączy się z np. z perłami, ze złotem, dodaje się nietuzinkowe i oryginalne dodatki, co czyni tę biżuterię unikatową. Tego rodzaju biżuterię można zakupić w Złoto-Orla.
Pierścionki z koralem
Wyobraźnia artystów nie zna granic. Choć najczęściej na rynku są złote pierścionki z owalnym koralem wyszlifowanym na kaboszon, to bywają korale okrągłe nanizane na srebrny drucik - takie w stylu dawnych spółdzielni rzemieślniczych tj. Orno, Rytosztuka itp. Czasem koral łączy się z opalami, bądź z innym kamieniami.
Bransoletki z koralami
Bransoletki z korali szlachetnych wykonuje się przewiercając korale na wylot i nanizując na jedwabną nitkę, złoty łańcuszek bądź inny trwały materiał. Bywa, że wykonuje się złote bransolety z jednego kawałka metalu i w centralnym punkcie oprawia się piękny, oszlifowany w kaboszon koral.
Ile warty jest koral
Koral nazywany jest czerwonym złotem. Wartość wysokiej jakości biżuterii z korali dochodzi do kilku, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak na rynku większość korali to podróbki, nie przedstawiające wartości materialnej, bądź korale bardzo słabej jakości, wtedy ich wartość to 20-50zł. Jeżeli mamy wątpliwości warto sprawdzić u rzeczoznawcy np. w Pracowni Jubilerskiej Złoto-Orla.
Biżuteria z korali szlachetnych - jak pielęgnować?
Korale naturalne są na tyle delikatne, że warto regularnie poddawać dodatkowej pielęgnacji. Dobrze jest przetrzeć biżuterię zmoczoną w wodzie szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. Ewentualnie po tym jeszcze raz przetrzeć szmatką nasączoną w oliwie, aby nabrały blasku.
Jednak, jeśli zabrudzenie czy uszkodzenie jest większe, wtedy warto poddać korale polerowaniu przy pomocy pasty polerskiej na polerce mechanicznej. W naszej pracowni można wykonać taką usługę odpłatnie.
Korale - jak przechowywać?
Kosztowności wykonane z korali warto po prostu nosić na sobie. Z tym, że zwrócić uwagę, aby w zdjąć pierścionki z koralem, kiedy np. zmywamy, bo amoniak może uszkodzić powierzchnię korali. Nie należy także psikać perfum na koral. Takie elementy mogą zmatowić kamień.
Nosić i pielęgnować jak w powyższym rozdziale.
Kiedy odkładamy koral, to na miękką powierzchnię, tak, aby żaden twardy kamień, czy metal nie mógł tego zarysować. Dzięki temu ta biżuteria przez lata będzie wyglądać olśniewająco.