40 lat doświadczenia | niepowtarzalne produkty
Opale - mieniące kamienie października 0
Opale - mieniące kamienie października

Opale informacje ogólne

Opale to kamienie, które najłatwiej podzielić na dwie kategorie - szlachetne i zwyczaje. Charakteryzują się mnogością barw. W jubilerstwie zastosowanie mają rodzaje opali szlachetnych takie jak: biały, czarny, ognisty i wodnisty (hydrofan). Niezwykłą cechą opali jest to, że są kryształem fotonicznym. Oznacza to, że zmieniają współczynnik załamania światła. Opale wykazują też ciekawe zjawiska optyczne: opalizację, opalescencję, asteryzm czy efekt kociego oka. 

Występowanie opali

Opale powstają dzięki działalności wody w samej skorupie ziemskiej. Stają się składnikiem skał osadowych. Efektem mieszanki wilgoci i krzemionki jest charakterystyczna barwa kamieni.
Najczęstsze miejsce występowania to obecnie Australia, Brazylia oraz Meksyk. Duże wydobycie odbywa się także na Madagaskarze. Występują też w krajach takich jak Rosja, Kazachstan, Rumunia, Słowacja, RPA oraz USA, ale jest ich tam bardzo mało, oraz często są spękane.
W Polsce opale występują, ale tylko w wersji nieszlachetnej. Najczęściej są to okolice Dolnego Śląska oraz Karpat. 

Opale w biżuterii

Opale to popularne kamienie w wyrobie biżuterii. Szczególnie cenione są za kolor i hipnotyzujące, mieniące się odcenie. W opale można patrzeć i patrzeć! Występują w różnych kolorach oraz kształtach. Praktycznie każdy kamień jest inny i niepowtarzalny. Biżuteria z opalem to idealny prezent dla ceniących indywidualność i oryginalność. Często są ozdobą pierścionków, kolczyków czy zawieszek. Świetnie komponują się ze srebrem, ale także złotem. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl