40 lat doświadczenia | niepowtarzalne produkty
Korale

Broszka z koralem

Koral, klejnot mórz

Oprócz kamieni szlachetnych i pereł ogromne znaczenie w jubilerstwie mają korale. Wyroby z korali są atrakcyjnymi ozdobami zarówno w Europie, jak i na Wschodzie, zwłaszcza w Japonii.

Korale są pochodzenia organicznego. Są to szkielety wapienne koralowców (Anthozoa), należących do niższych morskich organizmów. Pnie kolonii koralowej dochodzą średnio do 40 cm, gałązki do 4-6 cm grubości. Do celów ozdobniczych najbardziej poszukiwany jest koral szlachetny, który ze względu na spotykaną najczęściej żywą, czerwoną barwę został nazwany koralem czerwonym lub prawdziwym. Bywają również jego odmiany białe, różowe i inne.

  • Korale szlachetne tworzą ławice na głębokościach od 3 do 50 m. Najliczniej występują w Morzu Śródziemnym, wzdłuż wybrzeży Algierii i Tunezji, zachodnich Włoch (Kalabria), Korsyki, Sycylii, Sardynii i Wysp Liparyjskich. Spotykane są również w Zatoce Biskajskiej, w pobliżu Madery, Wysp Kanaryjskich, Archipelagu Malajskiego i wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Japonii. We Włoszech pierwszy gatunek korali, odznaczający się dobrze ukształtowaną koralowiną, ma nazwę Capo testa, drugi gatunek o koralowinie cieńszej z odłamkami gałązek - Barbaresco, trzeci, o cienkich gałązkach - Terraglia, a czwarty - siekanka koralowa - Raspatelli. Do wysoko cenionych korali należą korale algierskie, dające najmniej odpadów przy obróbce. Pięknymi, żywymi barwami odznaczają się korale sardyńskie i rzadko spotykane w handlu korale dalmatyńskie. Korale japońskie przewyższają wielkością i grubością włoskie.
  • Korale czarne pochodzą z gatunku o koralowinie czarnej, spokrewnionego z koralem szlachetnym, lecz o szkielecie rogowym. Drzewkowate lub wachlarzowate kolonie korali czarnych dochodzą do wysokości 3 m, pnie sięgają 20-35 cm grubości. Występują przede wszystkim wokół wysp Archipelagu Malajskiego, w Morzu Czerwonymi u wybrzeży zachodnich Indii.
  • W krajach podzwrotnikowych występują wysoko cenione korale Akori - czerwone, fioletowe i niebieskie. Są one utworzone z porowatych aragonitowych szkieletów stułbiopławów morskich, zwanych koralowymi, chociaż nie należą do grupy koralowców. Akori występują w pobliżu brzegów Afryki zachodniej i w sąsiedztwie wyspy Samoa.

Zdobnictwo koralowe sięga dawnych czasów. Świadczą o tym wykopaliska z okresu brązu, wśród których znaleziono przedmioty ozdobione koralami. W Europie korale zaczęto stosować dopiero w XV w. Do czasów Rewolucji Francuskiej monopol wyrobów z korali należał do Francji, a następnie do Włoch. Niezwykle ważną rolę w kształtowaniu "koralowej mody" odegrało opiniotwórcze oddziaływanie europejskich dworów. Legendarne było uwielbienie cesarzowej Józefiny - żony Napoleona, dla biżuterii, a koral był jednym z jej ulubionych kamieni. Nosiła go z upodobaniem, równie często dawała koralowe ozdoby w prezencie. Od bardzo dawna korale były noszone jako amulety i talizmany. Miały one chronić przed chorobami i niebezpieczeństwem. Wiara ta przetrwała aż do naszych czasów. Ze szlachetnych odmian korali wykonuje się rozmaite przedmioty ozdobne, jak grzebyki - jeden ze wzorów został nazwany imieniem cesarzowej Józefiny, szpilki do włosów itp.  Przez zestawienie korali z kamieniami szlachetnymi lub ze złotem osiągane są piękne efekty zdobnicze. Wykonywane są również kamee oraz rzeźby z jednego większego kawałka korala lub też łącząc ze sobą korale o różnych barwach i rodzajach.

Koralami ozdabiane są pierścionki, brosze, kolczyki, klipsy i wisiorki. Najwięcej wykonuje się naszyjników. W Polsce naszyjniki z korali stanowią nieodłączną ozdobę regionalnego stroju krakowskiego. Przechodzą one z pokolenia na pokolenie, przechowywane z pietyzmem i cenione jako klejnoty rodzinne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl