40 lat doświadczenia | niepowtarzalne produkty
Bursztyn-wyjątkowy minerał 0
Bursztyn-wyjątkowy minerał.

Bursztyn zajmuje szczególną pozycję w świecie minerałów. Ten szlachetny surowiec, wykorzystywany obecnie głównie w jubilerstwie, idealnie komponuje się ze srebrem, tworząc ponadprzeciętną biżuterię.

Jego zmienność form naturalnych jest nieobliczalna. W paleolicie był wykorzystywany jako amulet. Zaś od neolitu stał się cenionym kamieniem ozdobnym. Nazwa „bursztyn” pochodzi od niemieckiego bernstein, czyli kamień, który się pali.


Fot. Bransoletka ze srebra z bursztynem


Minerał ten do dziś wzbudza ogromne zainteresowanie dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi. Warto także zaznaczyć, że bursztynowi przypisywane są właściwości lecznicze, wykorzystywane w medycynie ludowej już w starożytności. Z bursztynu robione są różnego rodzaju nalewki które działają bakteriobójczo i na ogół korzystnie wpływają na cały organizm. Także minerał ten emituje ujemne jony, co oznacza, że w sposób naturalny jonizuje powietrze.


Fot. Miniaturowy fortepian szkatułka, srebro z bursztynem

Kolory bursztynu


Naturalny bursztyn ma barwę miodowo-żółtą bądź jasnożółtą. Prawdopodobnie taka była świeża żywica. Ciemniejsze odcienie bursztynu powstały później w wyniku utlenienia bursztynu wystawione na działania tlenu, im dłuższe działanie, tym ciemniejszy odcień.

Możemy wyodrębnić kilka kolorów bursztynu:
- dwukolorowy bursztyn często możemy spotkać w biżuterii z XIX wieku. Powierzchnia bryłki mająca najwięcej kontaktu z tlenem ciemnieje a ta część wewnętrzna pozostaje jasna. Przedmioty z tego okresu niestety są już częściowo zwietrzałe i kruche.
-nieprzejrzysty bursztyn zawdzięcza swoją barwę występującym wewnątrz niego milionom drobnym pęcherzykom gazu. Prawdopodobnie są to pozostałości po wodzie, która była integralną częścią żywicy.
-inne kolory w bursztynie. Oliwkowozielony odcień bursztyn zawdzięcza cząstkom organicznym a także reakcji częściowego rozkładu tych cząstek. Innym odcieniem, co prawda rzadziej spotykanym, jest niebieski. W temacie tego odcienia wypowiedział się niemiecki geolog J. Schlee, który twierdzi, że ten odcień powstaje za sprawą rozproszenia ciemnych drobinek pirytu.

Fot. Bransoleta z rzeźbionego bursztynu

Inkluzje w bursztynie


Czasami bursztyn zawiera cenne z naukowego punktu widzenia inkluzje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Wielka popularność inkluzji począwszy od XVIII wieku spowodowała, że pojawiły się na rynku "sztuczne inkluzje". W naszej pracowni znaleźć można naturalne inkluzje z owadami i roślinami.



Fot. Srebrny naszyjnik z bursztynem

Niebywała kolekcja biżuterii z naturalnego bursztynu


W sklepie Złoto Orla Sobolewski można znaleźć unikatowe wyroby najwyższej jakości na każdą okazję: wisiorki, kolczyki, spinki do krawata i inne oryginalne wyroby.


Biżuteria z bursztynu nie traci na popularności, do tego jest zazwyczaj w umiarkowanej cenie i pasuje prawie do każdej stylizacji. Aby uniknąć syntetycznych substytutów najlepiej biżuterię z bursztynu kupować w godnym zaufania sklepie jubilerskim, takim jak np. Złoto Orla Sobolewski.

 

Źródła:
B. Kosmowska-Ceranowicz, T. Konart, "Tajemnice bursztynu",wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1989.
Polska Akademia Nauk, "Bursztyn w przyrodzie", wyd. geologiczne, Warszawa 1983.
Gabriela Gierłowska, "Bursztyn w lecznictwie", wyd. Oficyna "Bursztynowa Hossa", Gdańsk 2002.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl