40 lat doświadczenia | niepowtarzalne produkty
7 produktów, ułatwiających czyszczenie biżuterii w domu 0
7 produktów, ułatwiających czyszczenie biżuterii w domu

Słyszymy często pytanie, jak powinno wyglądać czyszczenie srebra, czyszczenie złota i ogólnie, czyszczenie biżuterii w domu. Aby zadbać o biżuterię samodzielnie, wystarczy siedem produktów, które znajdują się w każdym gospodarstwie domowym. Podpowiemy jakie to produkty i jak to zrobić.

1. Sól 2. Folia aluminiowa 3. Szczoteczka

                  Najpopularniejszym domowym sposobem na czyszczenie srebra jest kąpiel srebrnej biżuterii w roztworze wody z solą, w naczyniu, wyłożonym folią aluminiową. Przygotowujemy garnek lub miskę i układamy wewnątrz folię aluminiową. Następnie wlewamy wodę i wsypujemy kilka łyżek soli. Na soli umieszczamy srebro.

                  Ogółem, woda do czyszczenia biżuterii, powinna być "miękka", dlatego zalecamy użycie wody przegotowanej. Do opisanego działania można użyć  zarówno wody ciepłej jak i zimnej. Prawdopodobnie w ciepłej wodzie proces czyszczenia zachodzi szybciej, jednak testując, nie zauważyliśmy znacznej różnicy. Czyszczenie srebra tą metodą powinno trwać około 20 min., jednak wydłużenie tego czasu nawet o dobę, nie powoduje uszkodzenia biżuterii. Opisaną metodą nie naruszy się też ozdobnej warstwy oksydy na srebrze.

                  Jeżeli sama kąpiel nie przyniesie zadowalającego efektu, można usunąć nadmiar zabrudzeń bardzo miękką szczoteczką do zębów. Najlepsza będzie taka, przeznaczona dla niemowląt, z otworem na palec w uchwycie. Można skorzystać z tej, której dziecko już nie potrzebuje. Miękka szczoteczka nie porysuje biżuterii, choć nadal zalecamy stosowanie jej uważnie.

fot. Czyszczenie srebra w roztworze wody z solą, w aluminium.

4. Płyn do mycia naczyń 5. Ocet

                  Czyszczenie złota jest łatwiejsze, złoto nie wchodzi tak szybko w reakcje z otoczeniem. Złoto zazwyczaj wymaga jedynie odtłuszczenia po kontakcie z ludzką skórą. Wystarczy użyć ciepłej wody, płynu do mycia naczyń i wspomnianej wcześniej miękkiej szczoteczki do zębów. Chcielibyśmy uniknąć lokowania produktu, ale polecamy "Ludwik" :)

                  Jeżeli jednorazowe czyszczenie złota płynem do mycia naczyń i szczoteczką, okaże się niewystarczające, można pozostawić biżuterię do namoczenia, na kilka godzin, w roztworze wody z octem. Zaleca się to tylko dla biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Ocet powoduje, że kamienie odzyskują blask, również działa odtłuszczająco. Dodatkowo zmiękcza wodę, która dzięki temu nie pozostawi na biżuterii zacieków.

Ważna informacja, ocet może uszkodzić lub całkowicie zniszczyć kamienie pochodzenia organicznego, np. perły, koral, bursztyn.

                  Po namoczeniu biżuterii w occie należy ją opłukać wodą, najlepiej demineralizowaną lub przegotowaną.

6. Szare mydło

                  Czyszczenie biżuterii z kamieniami pochodzenia organicznego wymaga najwyższego poziomu ostrożności. Zalecamy użycie do tego łagodnego roztworu wody z szarym mydłem lub płatkami mydlanymi. Jeżeli czyścimy naszyjnik, nanizany na nić, nie należy go namaczać długo w wodzie, ponieważ wiązania na nici mogą się poluzować i naszyjnik straci na estetyce. Do usuwania większych zabrudzeń można użyć miękkiej szczoteczki do zębów lub miękkiej szmatki. Po czyszczeniu należy biżuterię delikatnie osuszyć, np. ręcznikiem papierowym.

fot. Dwurzędowy naszyjnik z pereł

7. Gumka do ścierania ołówka lub pilnik do nabłyszczania paznokci

                  Do nadania blasku biżuterii srebrnej lub złotej, świetnie nada się pilnik do nabłyszczania paznokci lub nawet gumka do ścierania. Zabieg stosujemy na czystej i suchej biżuterii. Nie polecamy go powtarzać zbyt często, szczególnie z użyciem pilniczka do nabłyszczania paznokci, ponieważ powierzchnia metalu ulega ścieraniu i może ulec deformacji.

Czyszczenie biżuterii w domu

                  Popularną metodą czyszczenia biżuterii w domu jest używanie pasty do zębów. Niestety pasta do zębów pozbawia biżuterię blasku i może zostawiać osad, dlatego nie polecamy jej stosowania. Zawarte w paście składniki wybielające mogą również spowodować uszkodzenie niektórych kamieni i przebarwienia.

                  Jeżeli kamienie w biżuterii są tylko wklejone, należy nie moczyć biżuterii w ciepłej wodzie i najlepiej skrócić do minimum czas kontaktu z wilgocią. Bez względu na rodzaj kleju, pod wpływem ciepła, traci on swoje właściwości. Najczęściej, wklejane są perły, markazyty, strassy, cyrkonie, masa perłowa.

                  Perłowe i koralowe naszyjniki warto przetrzeć miękką, lekko wilgotną szmatką po każdym noszeniu. Te kamienie najbardziej nie lubią kontaktu z kosmetykami i kwaśnymi substancjami. Dbając o nie w ten sposób, dłużej będą cieszyły nas swoim blaskiem.

                  W biżuterii nie powinno się spać. Stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia, jak i dla biżuterii.

                  Ogromne znaczenie ma również metoda przechowywania biżuterii. Każdy egzemplarz powinien znaleźć swoje miejsce, tak, aby nie mieć styczności z innymi. Aby uchronić srebro przed ciemnieniem i brudzeniem się, najlepiej zamykać każdą sztukę w osobnym woreczku strunowym, aby nie miała dostępu do tlenu, który jest odpowiedzialny za te niepożądane procesy. Nie należy umieszczać w jednej szkatułce biżuterii ze srebra ze złotą i/lub w połączeniu z biżuterią modową. Metale mogą wchodzić w reakcje i zmieniać kolor. Biżuterię antykwaryczną najlepiej przechowywać w ich oryginalnych opakowaniach.

Profesjonalne czyszczenie biżuterii

                  Czyszczenie srebra, czyszczenie złota domowymi sposobami daje dość dobre rezultaty. Jednak użycie specjalistycznych środków, do tego przeznaczonych, nieporównywalnie lepiej wpływa na poprawę wyglądu biżuterii.

                  Aby czyszczenie biżuterii było bardziej profesjonalne, wystarczy już zaopatrzenie się w szmatkę jubilerską. Zalecamy najpierw użycie odpowiedniego płynu. Szmatki nasączane są środkami, które nadają biżuterii pięknego blasku po kilku muśnięciach, a ich struktura pozwala na usunięcie płytkich zarysowań. Domowymi metodami nie uda się uzyskać podobnych efektów. Szmatka, uchroniona przed wysychaniem, będzie służyła przez długi czas. Jeżeli w naszych zasobach dominuje jakiś rodzaj biżuterii, np. z kamieniami szlachetnymi, zegarki, biżuteria złota, biżuteria srebrna, warto zaopatrzyć się w preparat przeznaczony do właśnie tego rodzaju biżuterii. Zyskujemy dzięki temu lepsze rezultaty.

                  Przy korzystaniu z profesjonalnych środków do czyszczenia biżuterii, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu. Niewłaściwe użytkowanie może uszkodzić  lub zniszczyć biżuterię.

fot. Czyszczenie srebra profesjonalnymi kosmetykami marki Hagerty. Kosmetyki do czyszczenia biżuterii, zegarków, skóry i zastawy stołowej

Czyszczenie biżuterii w Pracowni Jubilerskiej Złoto-Orla

                  Wiemy, że nie każdy chce eksperymentować w domu na swoich ozdobach. Zapraszamy zatem do skorzystania z usług naszej pracowni, szczególnie jeśli chcemy przywrócić biżuterii jej pierwotny blask, aby wyglądała jak nowa.

                  Podczas realizacji każdej usługi, biżuteria jest czyszczona i polerowana w sposób profesjonalny, przez złotnika i przeprowadzany jest jej przegląd. Przegląd pozwala ocenić kondycję biżuterii, sprawdzamy czy kamienie są bezpiecznie oprawione, czy należy wykonać jakąś naprawę i w jakim czasie. Szczególnie cenne egzemplarze należy oddawać do obejrzenia złotnikowi, co najmniej raz na rok, jak np. auto. Pozwala to uniknąć poważnych uszkodzeń lub zgubienia kamieni.

                  Przed zamówieniem jakiejkolwiek usługi jubilerskiej, biżuteria powinna być względnie czysta, jak np. buty przed usługą szewską. Pozwala to na łatwe określenie zakresu prac i jego wycenę już w momencie przyjęcia do naprawy. To szczególnie ważne, jeżeli biżuteria ma trafić do komisu lub ma zostać przebadana przez rzeczoznawcę.

                  Warto również oczyścić biżuterię przed oddaniem do skupu. Czysta powierzchnia lepiej reaguje z cieczami probierczymi, służącymi do weryfikowania próby złota. Za mocno zabrudzoną biżuterię, cena skupu złota może zostać obniżona.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl